2225J0160824KXR
Description
CAP CER 0.82UF 16V X7R 2225
DataSheet
2225J0160824KXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.82 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.098" (2.50mm)
Lead Spacing:-
Lead Style:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VJ1206A560JLCAJ32
VJ1206A560JLCAJ32
CAP CER 56 PF 200V NP0(C0G) 1206
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
1808J0250394MXR
1808J0250394MXR
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1808
2225J0160824KXR
2225J0160824KXR
CAP CER 0.82UF 16V X7R 2225
DX20-SI
DX20-SI
SLDR TIP LEAD SET W/5 RESISTORS
SWITCH SNAP ACTION SPDT 50MA 24V
1N4002-N-2-1-BP
1N4002-N-2-1-BP
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41