C0402C0G1C1R6B
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.6PF 16V C0G 01005
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C0402C0G1C1R6B PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1.6 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)