ACR05B102KGS
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ACR05B102KGS PDF
Type Description
Series:ACR Indust C0G HT200C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)