CHV0805N250102KXT
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
DataSheet
CHV0805N250102KXT PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.043" (1.10mm)