FG28C0G2A221JNT00
Description
CAP CER 220PF 100V C0G RADIAL
DataSheet
FG28C0G2A221JNT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)