MR065A183FS
Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL
DataSheet
MR065A183FS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)