GMC21Z5U103M50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
Description
CAP0805 Z5U .01UF 20% 50V
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GMC21Z5U103M50NT PDF
Type Description
Series:GMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.01 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.059" (1.50mm)