GCM21B5C1H183FA16L
Description
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 0805
DataSheet
GCM21B5C1H183FA16L PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)