MR045A562JAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MR045A562JAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)