C0402C241F5JACAUTO
Description
CAP CER 240PF 50V U2J 0402
DataSheet
C0402C241F5JACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto U2J
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:240 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:U2J
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:-
Lead Style:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
102S42E6R2BV4E
102S42E6R2BV4E
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 1111
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
C0402C241F5JACAUTO
C0402C241F5JACAUTO
CAP CER 240PF 50V U2J 0402
CDR32BP470BJZMAP
CDR32BP470BJZMAP
CAP CER 47PF 100V BP 1206