FA26NP02W103JNU06
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 450V NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA26NP02W103JNU06 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:450V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)