CKG45KX7S1H475M290JJ
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKG45KX7S1H475M290JJ PDF
Type Description
Series:MEGACAP, CKG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)