C0402C750F5HAC7867
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0402 75PF 50V ULTRA STAB
DataSheet
C0402C750F5HAC7867 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X8R HT150C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:75 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)