FA14NP02A472JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA14NP02A472JNU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)