GMC21X7R122K50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
Description
CAP0805 X7R 1200PF 10% 50V
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GMC21X7R122K50NT PDF
Type Description
Series:GMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1200 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.059" (1.50mm)