QCCT102Q620K1GV002E
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES,
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
QCCT102Q620K1GV002E PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:62 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:AEC-Q200
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.046" (1.17mm)