CGA2B2NP02A121J050BA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGA2B2NP02A121J050BA PDF
Type Description
Series:CGA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:120 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)