03063C103MAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0306
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
03063C103MAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0306 (0816 Metric)
Size / Dimension:0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)