C0805X103J5RAC7800
Description
.010UF 50.0V
DataSheet
C0805X103J5RAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (0.98mm)