C1210C225K3N1CAUTO
Description
CAP CER 2.2UF 25V X8L SMD
DataSheet
C1210C225K3N1CAUTO PDF
Type Description
Series:KPS SMD Auto X8L HT150C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X8L
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:SMD, J-Lead
Size / Dimension:0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.136" (3.45mm)