C1210C471JDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1210 470PF 1000V C0G 5%
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1210C471JDGACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto C0G HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)