WKO101MCPSTAKR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
WKO101MCPSTAKR PDF
Type Description
Series:WKO
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:440VAC
Temperature Coefficient:Y5S
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)