KTJ250B107M76BFT00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 100UF 25V X7R SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KTJ250B107M76BFT00 PDF
Type Description
Series:KTJ, NTJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Stacked)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:0.307" L x 0.260" W (7.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.374" (9.50mm)