0603Y0631P10CQT
Description
CAP CER 1.1PF 63V C0G/NP0 0603
DataSheet
0603Y0631P10CQT PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.1 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:63V
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Soft Termination
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)