0805ZC225KAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0805ZC225KAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)