FA23NP02E154JRU00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.15UF 250V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA23NP02E154JRU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)