K273K20X7RK5TH5
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.027UF 200V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
K273K20X7RK5TH5 PDF
Type Description
Series:Mono-Kap™ K
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.299" (7.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)