C1812X474K5RAC
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
DataSheet
C1812X474K5RAC PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.043" (1.10mm)