0612YC105KAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0612
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0612YC105KAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.050" (1.27mm)