C0805X7R251-223MNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C0805X7R251-223MNE PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)