C0805C395M9PACTU
Description
CAP CER 3.9UF 6.3V X5R 0805
DataSheet
C0805C395M9PACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X5R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.9 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)