SR201E224MAR
Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL
DataSheet
SR201E224MAR PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)