C0805HQN251-1R0CNP
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0805
DataSheet
C0805HQN251-1R0CNP PDF
Type Description
Series:HQN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)