440LQ68-R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 68PF 760VAC X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
440LQ68-R PDF
Type Description
Series:Cera-Mite 440L
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:760VAC
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max):0.457" (11.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.374" (9.50mm)