CBR06C240FAGAC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 24PF 250V C0G/NP0 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CBR06C240FAGAC PDF
Type Description
Series:CBR-SMD RF C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:24 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)