FG24X7R1C684KNT00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FG24X7R1C684KNT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)