AC0402BRNPO9BNR50
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AC0402BRNPO9BNR50 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.5 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)