VY1152M41Y5UQ6TV0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VY1152M41Y5UQ6TV0 PDF
Type Description
Series:VY1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:760VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)