RCER72A152K0DBH03A
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
RCER72A152K0DBH03A PDF
Type Description
Series:RCE
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)