KVD101L224M32A0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 100V X8L RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KVD101L224M32A0T00 PDF
Type Description
Series:KVD
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8L
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)