HVCC203Y6P471MEAX
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
HVCC 20KVDC 470PF 20% Y6P BULK E
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HVCC203Y6P471MEAX PDF
Type Description
Series:HVCC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20000V (20kV)
Temperature Coefficient:Y6P
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)