C1812C561F1HACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1812 560PF 100V ULTRA ST
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1812C561F1HACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X8R HT150C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:560 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.043" (1.10mm)