CC0805KRX7R8BB683
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805
DataSheet
CC0805KRX7R8BB683 PDF
Type Description
Series:CC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)