0603J0160683MXR
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
DataSheet
0603J0160683MXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)