PS0040BE39036BG1
Description
CAP CER 39PF 5KV R16 DISK
DataSheet
PS0040BE39036BG1 PDF
Part Status:Active
Capacitance:39 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:R16
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Failure Rate:-
Mounting Type:Requires Holder
Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)