18251C333KAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1825
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
18251C333KAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)