FK18X7R1C334K
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK18X7R1C334K PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)