C0603X5R6R3-106MNR
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
DataSheet
C0603X5R6R3-106MNR PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.036" (0.91mm)