MD021C393KAB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.039UF 100V X7R 2-DIP
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MD021C393KAB PDF
Type Description
Series:DIPGuard® MD
Package:Tube
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.325" (8.25mm)