C0805X5R100-474JNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0805
DataSheet
C0805X5R100-474JNE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)